Belépés
Emlékezetes elsők - felfedezések
...





DÉLI SARK ELÉRÉSE


A norvég Roald Amundsen érte el először a társaival. 1911. december 14-én, tíz hónappal antarktiszi partraszállása ...
2021-04-24 22:30:24
A Déli-óceán felett a legtisztább a levegő a Földön
... távolságokba képes eljuttatni.
A kutatók egyebek között DNS-szekvenálást alkalmazva állapították meg, hogy a mikrobák óceáni eredetűek.
Az eredményekből kiderült, hogy az antarktiszi levegőbe nem jutnak el a távoli szárazföldekről és emberi tevékenységekből eredő aeroszolok.
"Összességében a tanulmányunk azt sugallja, hogy a Déli-óceán egyike a bolygó azon kevés ...
2020-06-03 16:43:22
Az űrből térképezték fel az antarktiszi algavirágzást
...
A Cambridge-i Egyetem és a brit antarktiszi kutatóprogram (BAS) szakemberei az európai Sentinel-2 műholdpáros segítségével, valamint terepen végzett vizsgálatokkal térképezték fel két antarktiszi nyáron át a kontinens északnyugati részén elnyúló Antarktiszi-félszigetet. Eredményeik szerint az algavirágzás a térség nyugati részére koncentrálódik.
A mikroszkopikus algák c...
2020-05-20 17:18:05
Töredezni kezdett a világ legnagyobb jéghegye
...
Mióta a jéghegy 2017 júliusában levált az Antarktiszról, a leghatalmasabb, szabadon úszó antarktiszi tömbnek számít - írta a BBC hírportálja.
Az óriás jelenleg az Antarktiszi-félszigettől észak felé tart. Mivel viharosabb, melegebb vizekre ért, olyan áramlatok viszik, melyek az Atlanti-óceán déli részére sodorják.
Adrian Luckman, a Swansea-i Egyetem professzora az e...
2020-04-23 14:12:25
Először találtak mikroműanyagot antarktiszi jégmintákban
...
Korábban már találtak kutatók mikroműanyagot az Antarktisz térségéből gyűjtött vízmintákban, tengeri üledékekben és hóban. A kutatók új felfedezése azonban azt jelenti, hogy a sarki krillek, amelyek a tengerjég algáiból táplálkoznak, jóval veszélyeztetettebbek lehetnek, mint azt eddig gondolták.
A tengerparttól két kilométerre a kontinensen 2009-ben fúrt jégmagok elemzés...
2020-04-22 20:18:19
Mintegy öt kilométert húzódott vissza a kelet-antarktiszi Denman-gleccser
...
Ha a gleccser teljesen elolvadna, világszerte 1,5 méterrel emelné a tengerszintet. Ezért tanulmányozták a lehető legalaposabban a gleccsert és térségét a kutatók, akik aggasztó megállapításokra jutottak állapotáról, ha folytatódik a globális felmelegedés.
"Kelet-Antarktikáról eddig úgy gondoltuk, hogy kevésbé fenyegetett (a globális felmelegedés által), de a gleccsereke...
2020-03-24 19:44:35
Soha nem látott mértékben olvadtak a grönlandi jégmezők 2019-ben
...
Az Antarktiszon is folytatódott a jégtömeg vesztése az Amundsen-tengeröbölben és az Antarktiszi-félszigeten, de a kontinens keleti részén a Maud-királynő-földön lehullott nagy mennyiségű hó ezt bizonyos mértékig ellensúlyozta a Kalifornia Egyetem és a NASA bolygókutató intézete (JPL) kutatóinak tanulmánya szerint.
Az amerikai geológiai társaság Geophysical Research Lette...
2020-03-18 17:52:34
Hatszorosára gyorsult a jégolvadás Grönlandon és az Antarktiszon
... évtized sarkvidékekről készített műholdas megfigyelési adatait tekintették át. Ezek a műholdak nyomon követték a jégmezők tömegének, mozgásának és gravitációjának változásait. Az Imbie antarktiszi értékelését a Nature tudományos lap 2018-ban, a grönlandit pedig friss számában közölte.
A tudósok az eredményekhez azt is hozzáfűzték, hogy a jégolvadás az ENSZ Éghajlatváltozási K...
2020-03-12 11:32:03
Az elmúlt öt év volt a Föld legmelegebb fél évtizede
... tüzelőanyagok elégetésével felszabaduló szén-dioxid globális kibocsátása elérte a rekordot jelentő 36,6 milliárd tonnát, amelynek nagyjából a felét nyeli el a növényzet és az óceánok.
Az antarktiszi ózonlyuk a legkisebb kiterjedésű volt 2002 óta, miután az Antarktisz feletti sztratoszférában kialakult abnormálisan meleg hőmérséklet drámai mértékben korlátozta az ózonveszteség...
2020-03-11 17:04:10
Huszonnyolc összetett hanggal kommunikálnak a Ross-tengeri kardszárnyú delfinek
... publikált tanulmányhoz 2012-ben és 2013-ban gyűjtött adatokat elemeztek, hogy jobban megértsék a Ross-tengeri vagy C típusú kardszárnyú delfinek kommunikációját. Ez a delfincsoport az antarktiszi McMurdo-tengerszorosban él.
A szakértők a kardszárnyú delfinek populációit az egyes egyedek hangja, testalkata és színezete alapján azonosítják. A kezelhetőségért a tudósok földrajz...
2020-02-27 12:11:38
1 2 3 ....16 17 ..24 25 ..32 33 34 
Címkék: DÉLI SARK ELÉRÉSE, Roald Amundsen, Cambridge-i Egyetem, Adrian Luckman, Swansea-i Egyetem, Kalifornia Egyetem, Geophysical Research Lette, ENSZ Éghajlatváltozási, űrből térképezték, antarktiszi algavirágzást, világ legnagyobb, kelet-antarktiszi Denman-gleccser, grönlandi jégmezők, jégolvadás Grönlandon, norvég Roald, kutatók egyebek, mikrobák óceáni, eredményekből kiderült, antarktiszi levegőbe, távoli szárazföldekről, bolygó azon, brit antarktiszi, európai Sentinel-2, kontinens északnyugati, térség nyugati, mikroszkopikus algák, jéghegy 2017, óriás jelenleg, sarki krillek, tengerjég algáiból, kontinensen 2009-ben, gleccser teljesen, lehető legalaposabban, globális felmelegedés, jégtömeg vesztése, kontinens keleti, amerikai geológiai, műholdak nyomon, jégmezők tömegének, grönlandit pedig, rekordot jelentő, felét nyeli, antarktiszi ózonlyuk, legkisebb kiterjedésű, kardszárnyú delfinek, egyes egyedek, tudósok földrajz, sztratoszférában, tevékenységekből, megállapításokra, szárazföldekről,
© 2013 TVN.HU Kft.