Belépés
A kígyók hőlátó képessége segítheti a retina gyógyítását
...
A Science című tudományos lapban publikált kísérlet célja a fényérzékenység és a látás visszaállítása volt a vak retinában. Ehhez a kutatók a kígyók hőérzékelésében is szerepet játszó rendszert vettek alapul: a kígyók ugyanis nemcsak látnak, de egy speciális szervükkel a hőt is érzékelik - közölte az SE.
Az egyetem hétfői közleménye szerint a kutatóknak adeno-asszociált ...
2020-06-08 11:51:24
A száraz szem betegség gyógyítását segíti a Szegedi Tudományegyetemen folyó kutatás
... működésében szerepet játszó különböző folyadék és iontranszport folyamatokat és az ezeket létrehozó sejtstruktúrákat kezdte vizsgálni. Nem kis részben vizsgálataiknak köszönhető több ilyen ioncsatorna szerepének felderítése, így például igazolták egy, más szervek működésében már ismert funkcióval rendelkező klorid-csatorna könnytermelésben betöltött alapvető szerepét. Kutatásaik a...
2019-07-01 16:21:45
Gyakorló ápoló
Gyógyszertan

A gyógyszertan fogalma

Farmakológia: élő szervezetek és a működésüket befolyásoló anyagok kölcsönhatásaival foglalkozó tudomány

Orvosi farmakológia: gyógyszerekkel (farmakonokkal) foglalkozik

Főbb területei:

- Farmakodinámia: gyógyszer-hatástan

- Farmakokinetika: a szervezet hatása a gyógyszerre
...
2018-03-23 19:12:38
A rákról
A rák új nézőpontból: a daganatok fizikája
Tátrai Péter2013.

rákbetegség
fizika
daganatok

A rákbetegség kialakulása során a szövet fizikai jellemzői is megváltoznak -
hívják fel a figyelmet a daganatokkal foglalkozó fizikusok,
akik az orvosokétól és biológusokétól eltérő,
újszerű nézőpontból közelítenek a betegséghez.
|...
2013-07-19 16:42:10
Nincs is érzelem? Biokémián alapszik a gyengéd érintés titka
...






Ecetmuslicák vizsgálatával, lárváik cirógatásával tárták fel a legalapvetőbb, mégis legkevésbé ismert emberi érzékelés, a gyengéd érintés molekuláris alapjait amerikai kutatók.

A San Franciscó-i Kaliforniai Egyetem (UCSF) ku...
2013-01-26 18:25:04
Ecetmuslicákban találták meg a gyengéd érintés titkát
...
A San Franciscó-i Kaliforniai Egyetem (UCSF) kutatói a Nature tudományos magazinban megjelent tanulmányukban ismertették megállapításaikat, amelyekben azonosították az érintést közvetítő kulcsmolekulát ecetmuslica modellben.
A gyengéd érintés érzékelése igen korán kifejlődik, és velünk marad egész életünkben az első anyai simogatástól életünk utolsó pillanatáig. Azt azon...
2012-12-10 14:23:03
Új eredményeket értek el a Debreceni Egyetem kutatói az autoimmun betegségek megelőzésében
...
A több mint tíz éve alakult munkacsoport jelenleg a DE kutatóegyetemi pályázatának keretében végzi azt a munkát, amellyel a rendellenes - kórokozóval fertőzött vagy rákos - sejteket kiszűrő T-sejteket vizsgálják - közölte az intézmény szerdán közleményben az MTI-vel.
Az immunrendszer rendeltetésszerű működésébe gyakran csúszhat hiba: előfordulhat, hogy a T-sejtek "túlműk...
2012-10-03 15:56:37
Rájöttek, hogyan károsítja a szén-monoxid kis koncentrációban is a szívet
...
A Leedsi Egyetem szakemberei úgy találták, hogy a nagy forgalom mellett mérhető szén-monoxid-koncentráció hatással van annak módjára, ahogyan a szív minden egyes dobbanás után helyreállítja magát. Állatkísérletekben azt is megállapították, hogy a szívritmuszavar jelentkezését ilyen esetekben megelőzheti egy anginánál alkalmazható szívgyógyszer.
A nagyobb mennyiségben bel...
2012-08-06 14:44:48
Délutáni álmosság – a fehérje, nem pedig a szénhidrát
Délutáni álmosság - a fehérje, nem pedig a szénhidrát tart minket ébren

Egy nemrég végzett angol kutatás eredményei szerint a fehérje, nem pedig a cukor (szénhidrát) az, amely stimulálja az ébrenlétért felelős agysejteket és mondja azt a szervezetnek, hogy égessen kalóriát, így téve lehetővé a testsúlyunk megtartását.
A kutatás vezetője, Dr. Denis Burdakov és ...
2012-05-26 08:11:03
Szent-Györgyi-konferencia - Walker: a biológiai égés témájában alapvető kérdések várnak még válaszra
... rákkal és talán az öregedéssel is.
Szintén a konferencia első napján tartotta meg előadását Bert Sakmann német fiziológus, aki orvosként végzett, és Nobel-díját 1991-ben az egyedi ioncsatorna működésének vizsgálatáért kapta. Az elektorfiziológiai kutatók széles köre alkalmazza az általa kidolgozott, úgynevezett patch-clamp technikát, amely nélkül jelentős eredmény e tudományt...
2012-03-22 20:45:16
1 2 
Címkék: Szegedi Tudományegyetemen, Debreceni Egyetem, Tátrai Péter2013, Franciscó-i Kaliforniai Egyetem, Leedsi Egyetem, Denis Burdakov, Bert Sakmann, kígyók hőlátó, retina gyógyítását, száraz szem, gyengéd érintés, autoimmun betegségek, biológiai égés, látás visszaállítása, kígyók hőérzékelésében, kígyók ugyanis, speciális szervükkel, egyetem hétfői, kutatóknak adeno-asszociált, ezeket létrehozó, gyógyszertan fogalma, működésüket befolyásoló, szervezet hatása, daganatok fizikája, rákbetegség kialakulása, szövet fizikai, daganatokkal foglalkozó, érintést közvetítő, első anyai, több mint, intézmény szerdán, immunrendszer rendeltetésszerű, nagy forgalom, szív minden, szívritmuszavar jelentkezését, anginánál alkalmazható, nagyobb mennyiségben, szénhidrát tart, nemrég végzett, ébrenlétért felelős, testsúlyunk megtartását, kutatás vezetője, konferencia első, egyedi ioncsatorna, általa kidolgozott, sejtstruktúrákat, könnytermelésben, rendeltetésszerű, szívritmuszavar, koncentrációban, fényérzékenység,
© 2013 TVN.HU Kft.